Odpowiednie ułożenie palców dłoni w pływaniu.
Czy zdarzyło się Tobie wyciągnąć rękę przez okno jadącego samochodu i bawić się wiatrem? Gdy zmieniałeś ułożenie palców, kąt czy pozycję nadgarstka, czułeś, że zmienia się opór wiatru? Te same zależności mamy w pływaniu.
Naszym celem jest stworzenie jak największej powierzchni za pomocą palców, kciuka oraz dłoni. Im większe tworzymy „wiosło” tym większa będzie efektywność naszego pociągnięcia.
Według wyników badań na temat efektywności pociągnięcia, stwierdzono, że optymalny odstęp między palcami dłoni wynosi ok 8 mm, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi naturalna odległość między palcami przy swobodnym ułożeniu dłoni. Utrzymując niewielki odstęp między palcami, powierzchnia dłoni zwiększa się w miarę przemieszczania się dłoni w fazie pociągnięcia.
Teraz jest prosto określić, który z powyższych obrazków prezentuje prawidłowe ułożenie dłoni:
1. DŁOŃ A - znacznie zmniejsza ogólny rozmiar naszego „wiosła”
2. DŁOŃ B - również traci powierzchnię, pozwalając wodzie przedostać się przez duże szczeliny pomiędzy palcami – polecamy wiosełka Agility, które pomagają uporać się z tym problemem ?
3. DŁOŃ C - Ściskanie palców i kciuka zużywa niepotrzebną energię mięśni i powoduje również utratę potencjalnej powierzchni dłoni.
4. DŁOŃ D - pokazuje płaską dłoń z małymi przerwami między każdym palcem a kciukiem skierowanym w tym samym kierunku i lekko przylegającym do dłoni. Jest to optymalne ułożenie dłoni, ponieważ tworzy ono największą powierzchnię podczas pociągnięcia.
Jak pracować nad swoją dłonią?
- Dodaj do swojego treningu ćwiczenia na czucie wody podczas, których sprawdzisz opory wody przy różnych ułożeniach dłoni.
- Nagraj swoją rękę pod wodą, aby zobaczyć obecne ułożenie dłoni.
- Wystaw rękę przez okno i baw się z wiatrem w drodze na trening pływacki.
Pozdrawiamy! :)