UTRZYMAJ MOTYWACJĘ I SKUPIENIE PODCZAS WYŚCIGU - CZĘŚĆ PIERWSZA

UTRZYMAJ MOTYWACJĘ I SKUPIENIE PODCZAS WYŚCIGU - CZĘŚĆ PIERWSZA

Jedną z moich ulubionych części mistrzostw w pływaniu są rozgrzewki. Atmosfera jest wtedy pełna oczekiwań i emocji. Moment, w którym zawodnicy są cali nabuzowani, czują motyle w brzuchu. Dziwne uczucie w nogach, chwila w której mogą poczuć adrenalinę. To jest niesamowite!
Gdy stoją w końcu na linii startu, czekając na skok, czują się w pełni odpalonym, słuchając Guns’n Roses Welcome to the Jungle, lecącego z głośników.

Chwile takie jak te, są mega ważne – czujesz się podekscytowany, gotowy aby jak najszybciej popłynąć. Ale są też takie momenty, kiedy nie jeździsz na piorunach adrenaliny, nie czujesz mocy i zadowolenia z pływania. Niezależnie od powodu, istnieją różne sposoby na zwiększenie swojej intensywności i powrócenie do pozycji, w której możesz osiągnąć maksimum swoich możliwości.

Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak utrzymać swoją motywację i skupienie do końca każdego wyścigu i nie załamać się psychicznie:

  1. Zbuduj playlistę, która pozwoli utrzymać Twój najlepszy humor!

Posiadanie listy napędzających piosenek, jest od dawna standardową techniką motywacyjną i psychologiczną u niezliczonej liczby pływaków. Nic dziwnego, że większość pływaków przed wyścigiem nosi słuchawki aż do ostatniej możliwej chwili. Muzyka reguluje stres związany z konkurencją poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, a nawet może poprawić nastrój i pewność siebie. Jedno z badań wykazało, że słuchanie muzyki powoduje spadek odczuwalnego wysiłku o 12%, a wytrzymałość wzrasta o 15%.
Każdy z nas zna piosenki, które nas napędzają – dlatego przygotuj listę odtwarzania, aby korzystać z niej przed wielkimi treningami i wyścigami. Opieranie się na konkretnym zestawie utworów pomoże w utrzymaniu poprawnej kondycji mózgu i ciała, w celu uzyskania maksymalnej wydajności.

  1. Porozmawiaj sam z sobą!

Sposób w jaki mówisz do siebie przed i podczas wielkich momentów, ma wpływa na to, jak będzie wyglądał Twój wyścig, Jeśli wejdziesz na słupek basenowy i powiesz sobie w myślach, takie rzeczy jak: „Nie sądzę, że popłynę szybko ale mam nadzieję że mi się uda, to mało prawdopodobne jest, abyś zaczął pływać szybko. Self-talk może pomóc poprawić Ci koncentrację, zwiększyć pewność siebie oraz zwiększyć siłę. Dlatego pamiętaj, aby używać krótkich motywacyjnych słów we własnych myślach – Zróbmy to! Uda Ci się! Jesteś najlepszy!

  1. Rozzłość się, aby przejąć kontrolę i lepiej się skupić!

Dość dyskusyjnym sposobem na pobudzenie energii jest złość. Gniew, mimo całej negatywnej otoczki, można wykorzystać jako coś dobrego. Jest to wzmacniająca emocja, która może być doskonała do opanowania nerwów przed wyścigiem, daje przypływ energii i skupienia.
Kiedy Michael Phelps przegrał „Race of the Century” na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, wykorzystał swoje trzecie miejsce jako paliwo wściekłości, aby pływać mocniej i szybciej. Podczas jednego z wywiadów powiedział, że nienawidzi przegrywać – „Kiedy przegrywam w takim wyścigu motywuje mnie to jeszcze bardziej do szybszego pływania”.

 

Druga część porad jak utrzymać motywację oraz skupienie już w kolejnym poście na naszym blogu.

 

Oliver Poirier-Leroy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl